Страниране, разбираемо за търсачките
Формати:
Как правилно да опишем странирането в сайта си, така че да е разбираемо за търсачките и те безпроблемно да обхождат цялата серия от страници? Съвети при работа с rel=prev/next релации. Отговорите на тези и още въпроси по темата вижте в следващото видео.
Транскрипция
Процесът по страниране (paging) представлява разделяне на страница с обемно съдържание на няколко по-малки страници. Целта е да се намали обемът на текста на всяка страница, с което да се улесни навигацията на потребителя.
Проблемът е, че подобно разделяне на страниците не винаги е разбираемо за търсачките. Ако не се направи правилно, рискувате да развалите плоската структура на сайта си и части от него да станат на прекалено дълбоки нива, недостъпни за търсачките.
Следват нашите съвети как да помогнете на търсачките да разберат странирането и да разглеждат всички страници от документа като едно цяло.
1. rel="prev" и rel="next"
Релациите prev и next са стандарт още от HTML4, който беше специфициран през 90-те години на миналия век. Заедно с релация start те трябваше да помагат на търсачките и на хората с увреждания да навигират по-лесно из съдържанието на сайт.
В последствие релацията start беше заменена с home, която още не е приета като стандарт. И чак сега Google обявяват, че започват да използват тези релации. Всички документи, свързани чрез тях ще се приемат като едно цяло.
2. noindex, follow
Добра практика при страниране е да изключим от индекса преходните страници, с изключение на първата. Това се прави чрез метатаг robots със стойност noindex, follow. Няма защо да държим страниците от втора нагоре в индекса, защото не е разумно на тях да попадат потребители.
Най-добрата практика за реализация на изчистено страниране е чрез бутони "напред-назад". За пример може да погледнете нашия блог. На връзките от бутона се слагат релации "prev" и "next". Ако ще се прави по-сложно страниране, примерно чрез изброяване на повече страници, тогава релациите за предишна и следваща страница се слагат в head частта на документа чрез link тагове.
3. URL параметри в GWT
Добрата практика при реализация на страницирания, е да се използва URL параметър към каноничния адрес, които да променя номера на страницата. В стандартния случай това е параметърът "page". Така адресът на втора страница от нашия блог става cloxy.com/blog/?page=2, която страница разбира се забраняваме за индексация от търсачките.
Независимо какво име ще изберем за странициращия параметър, е добре да укажем и в Google Webmaster Tools какво точно прави този параметър. За целта от менюто "Параметри на URL адресите" задавате на съответния параметър че "Странира" и всяка страница с него трябва да бъде обходена.
Ето как изглежда при нашия сайт:
Доброто страниране ще накара умните ботове да обхождат много по-бързо и лесно Вашия сайт, както и да приоритезират страниците в него. Реализацията не е сложна, а ползите са огромни.